Metod ve Fonksiyonların kullanımı ile ilgili daha önce bir makale yazmıştım. Bu konuyu okumadan önce arama alanına "C#' ta Metod ve Fonksiyon Kullanımı" yazıp ilgili konuyu okumanızı tavsiye ederim. OverLoad tanımlı bir metod-fonksiyonun aynı isimde birden fazla yazılması demektir. Bir metod ya da fonksiyonu OverLoad olarak yazabilmek için aldığı parametrelerin farklı olması gerekmektedir. Fonksiyonlar parametre almadan geri dönüş tipine göre OverLoad olamazlar. Hemen bir örnek verelim.
    int SayiTopla(int Sayi1, int Sayi2)
    {
      return (Sayi1 + Sayi2);
    }
Örnekte SayiTopla adında int türünde geri değer döndüren bir fonksiyon tanımladık. Fonksiyonumuz 2 tane parametre almaktadır. Biz işlemimizde iki tane sayıyı toplattırıp sonucunu öğrenebiliriz. Fakat bizim işlemimizde 3 tane sayıyı toplattırmamız gerekmektedir. Bunun için farklı bir isim ile fonksiyon oluşturmak yerine aynı isim ile farklı parametrelere sahip bir fonksiyon oluştuturuz. İşte oluşturmuş olduğumuz bu yeni fonksiyon ilk fonksiyonumuzun OverLoad' ı olacaktır. Hemen örnek üzerinde inceleyelim.
int SayiTopla(int Sayi1, int Sayi2)
    {
      return (Sayi1 + Sayi2);
    }

    int SayiTopla(int Sayi1, int Sayi2, int Sayi3)
    {
      return (Sayi1 + Sayi2 + Sayi3);
    }
Farklı parametrelere sahip derken, bunun içerisine parametre sayısıda girmektedir, veritürü tipide girmektedir. İlk fonksiyonda 2 tane int türünde parametre alan bir fonksiyon tanımlanmış iken, ikinci fonksiyonda 3 tane int türünde parametre alan fonksiyon tanımlanmıştır.
Fonksiyonların OverLoad olması için parametre sayısını sürekli arttırmak şart değildir. Veri türünüde değiştirmek yeterli olacaktır. Örnek;
    int ToplamaIslemi(int Sayi1, int Sayi2)
    {
      return (Sayi1 + Sayi2);
    }

    double ToplamaIslemi(double Sayi1, double Sayi2)
    {
      return (Sayi1 + Sayi2);
    }

    decimal ToplamaIslemi(decimal Sayi1, decimal Sayi2)
    {
      return (Sayi1 + Sayi2);
    }
Örnekte görüldüğü gibi parametre sayıları aynı fakat parametre veri türleri farklıdır. İlgili fonksiyonu çağırdığımızda eğer OverLoad' ı var ise overload sayısı görüntülenmektedir. Fonksiyon OverLoad' ları içerisinde aşağı yukarı yön tuşları ile seçim yapılabilmektedir. Örnek;

www.hikmetokumus.com


Başarılar dilerim.Yorum Ekle