Merhaba arkadaşlar,

ASPxTreeList kontrolü üzerinde yaptığımız örneklerde hep tek bir kolon üzerinden işlep yaptık. İhtiyacımıza göre bir grid gövdesi gibi yapılandırabiliriz. Kontrol bize bu imkanı sağlamaktadır. Aşağıdaki görseli örnek olarak düşünebilirsiniz.

www.hikmetokumus.com

Biz gene ilk örneğimizi tek kolon üzerinden verelim, sonrasında yukarıdaki görsel ile ilgili kısa bir bilgi vereceğim. Öncelikle sırala işlemini yapabilmek için TreeListSettingsBehavior.AllowSort özelliğinin true olarak setlenmiş olması gerekmektedir. False değere sahip olursa SortBy metodu çalışmayacaktır. Bu kısa ve önemli bilgiden sonra örneğimize geçelim. Grid üzerinde listelenen sonuçları Ascending ya da Descending olarak sıralamak isteyebiliriz. Bu işlemi ASPxTreeList kontrolünün SortBy client side metodu ile yapabilmekteyiz. Metodun bir kaç overload edilmiş hali bulunmaktadır. Sırası ile inceleyelim.

www.hikmetokumus.com

1. yöntemde SortBy bizden sıralamanın yapılacağı kolon ismi istemektedir. Yukarıdaki gibi bir kullanımda eğer ilgili kolon Ascending ise Descending ya da tam tersi olarak sıralama işlemini yapmaktadır. Yani mevcut hali ne ise tam tersi olarak sıralama yapmaktadır.

www.hikmetokumus.com

2. yöntemde sıralamanın ne şekilde yapılacağı belirtilmektedir. ASC ya da DESC olarak tip belirtebilirsiniz.
3. parametreye geçmeden önce yukarıda birden fazla kolona sahip görsel üzerinden örnek vereyim. Birden fazla kolona sahip ASPxTreeList kontrolü üzerinde sıralama yaparken önce 1. sonra 2. sonra 3. gibi sıralamalar belirtebilirsiniz. Bunun gibi çoklu kolonlarda eğer sıralama yaparken önceki sıralamaları unut, sadece buna göre sırala gibi bir komut vermek isterseniz 3. parametreyi yani reset parametresini true olarak setlemeniz yeterli olacaktır. False olarak setlediğinizde resetleme işlemini yapmayacaktır. Örnek kullanım aşağıdaki gibidir.
		treeCategory.SortBy("Caption", "DESC", true);
		

Başarılar dilerim.Kullanıcı Yorumları

hikmet okumuş makale yorum
Ali aa
9/10/2016 7:18:08 AM

Elinize saglik ama java ilede dokuman yapabilir misiniz? Siteye yebi geldim.Calismalaribizin devamini beklerim.Yorum Ekle